ПРО МЕНЕ ТВОРЧІСТЬ
Головна : Біографія : Моя сім'я : Фото : Відео : Публікації : Контакт

 

Леся Горова: «Мої пісні — це книга, яка вчить мене жити»

Наталя Ліпінська

Із Лесею Горовою — заслуженою артисткою України, композитором та виконавицею авторських пісень — ми зустрілися в селі Богутин, Золочівського району, Львівської області, де вона зараз гостює у своєї бабусі Теклі, якій нещодавно виповнилося 95 років. У селі, де вона провела дитинство, де, як зізнається, її вперше торкнула муза, і в 5 років вона написала свій перший вірш, сьогодні разом зі своїми донечками Лідою та Зоряною артистка відпочиває та набирається творчих сил. Адже півтора місяці тому Леся Горова випустила новий альбом ліричних пісень «Близько», у який увійшло 18 композицій і 19-ий трек — відеокліп на однойменну пісню. Предмет розмови — свіжий альбом, а ще творчість, якою дихає і живе Леся Горова.


 
 

– Пані Лесю, яка концепція нового альбому?

Альбом «Близько» — ліричний. Його складають ліричні пісні та балади, які за стилем тяжіють до поп-року, рок балади. Це матеріал, що назбирався впродовж кількох років роботи і який нарешті об’єднаний в альбомі «Близько» темою кохання. Частина пісень з альбому, на мою думку, могли б стати саундтреками до якогось фільму. Також є ідея на основі цих пісень зробити музичний фільм.

– До альбому також увійшла і англомовна пісня?

Текст пісні «In the heart» — авторський. Пісня є результатом мандрівки у Шотландію і моїм давнім захопленням ірландсько-шотландською культурою. За моїми власними спостереженнями, шотландці своєю ментальністю чимось дуже близькі українцям: з ними легко домовитися, вони, як і ми, можуть перебігати дорогу на червоний сигнал світлофора, дуже гостинні.

– В роботі над ліричним альбомом, що найбільше Вас надихало?

Звичайно, багато натхнення дає мені мій чоловік. Але теми не всіх пісень стосуються нас. Є пісні, слухаючи які, мій чоловік дивувався і до деяких навіть ревнував. Я ж пояснювала, що не обов’язково творчість повинна стосуватися виключно автора. Мої пісні — це моя філософія життя і навіть більше. Це книжка, по якій я вчуся жити. Пісня приходить, наче блискавка — все відбувається миттєво. І тільки з часом, перечитуючи свої пісні, починаєш їх усвідомлювати розумом. Мої пісні багато в чому мені допомагають, і я вірю, що допоможуть вони ще комусь. Це важливо для мене. В цьому якраз і є призначення мистецтва. Тому не пишу і не випускаю у світ пісень, в яких я не впевнена, і які, на мій погляд, є не достатньо сильними для того, щоб проникнути в серця людей. А що ще мене надихає? Зараз мене надихають рідні місця. Я жила у Львові, але багато часу проводила тут, у бабусі, яка мене навчила життєвої мудрості. Мене окрилюють з дитинства і надихають зараз ці горизонти, цей простір, музика тиші зранку, особлива природа. Ще досі стоїть моє дерево, під яким я писала свої перші вірші, під яким зустрічала сонце, випасаючи корів. Це постійна романтика.

– «Близько»… Чому саме така назва альбому?


На перший погляд, це щось дуже інтимне: близько біля дорогої тобі людини, близько біля чоловіка, коханого. А насправді, пісня і назва альбому має набагато глибший зміст, філософський. В нашому житті все дивним чином межує: «…близько від радощів болі живуть». Чорне і біле, радість і сум — вони завжди ходять в парі. В цьому — ідея як пісні, так і альбому загалом.

– Хто допомагав у створенні та випуску альбому?


Я є автором слів і музики пісень, також писала деякі аранжування. Мені допомагали аранжувальники Руслан Бащенко і Артем Кожушко, а ще особливо завдячую звукорежисеру Ігорю Добрянському, який майстерно здійснив записи пісень на своїй студії «VG records». Студія знаходиться у приміщенні церкви Святого Василія в Києві. Звичайно, ця обставина сприяла великому духовному наповненню цього альбому. Коли була можливість залишити когось із дітьми, то я записувала по 3 пісні підряд, бувало, з нежиттю та хворим горлом. Але дивовижним чином голос звучав, ми здійснювали запис, і зі студії я поверталася додому здоровою. І головне — в мене було величезне бажання і внутрішня потреба зробити цей альбом.

– Що з цим альбомом хочете донести до слухача?


Зараз довкола нас багато фонової музики — генделики, кафе, бари, вона звучить в теле— та радіо просторі. Моя музика є мистецька, їй важко бути фоновою, слухач повинен думати і відчувати. Надзавдання моєї творчості — не просто висновок від людей «гарно», важливо сприяти внутрішнім змінам на краще, викликати почуття. Мої пісні — це зброя для боротьби із черствістю і байдужістю, з одного боку, а з другого — джерело енергії позитиву і внутрішньої сили.

– Як Леся Горова пише музику і тексти? Як виглядає її процес творення?


Аби щось написати, мушу пережити сильну емоцію. Маю теорію, що моя музика вже написана, десь наче літає наді мною у вигляді іншої матерії. Якщо я не готова її сприйняти і зчитати, мені цього не дадуть доти, доки не переживу потрібних для цього емоцій.
Для мене моя творчість — спілкування із Вищою силою. Коли я знаходжуся в процесі написання, то наче «в коридорі» (ми так і називаємо це разом із чоловіком). Навіть є курйоз щодо цього вислову. Розповідаючи щось бабусі, старша донька Ліда каже: «Бабусю, наша мама дійшла вже до того, що пише свої пісні в коридорі» ( сміється, — авт.).

– Експерименти в музиці і з музикою… Чи є для цього місце у Вашій творчості?


В першу чергу, експериментую зі словами, римами і метафорами. Переконана, що це важливо, бо банальні рими «край-розмай» вже давно віджили себе і нікому не цікаві. Розвиваючись, потрібно працювати саме у цьому керунку. Мені допомагає читання. Читаю твори сучасних українських авторів: Т. Малярчук, Ю. Покальчука, С. Жадана, Любка Дереша, М. Матіос. Лише так можна поповнювати свій лексичний запас, це допомагає «бавитися зі словами», вигадувати цікаві нові метафори, а ще шукати нові теми та конфлікти.

– Розкажіть, будь ласка, про відеороботу до пісні «Близько».


Ідея кліпу та сценарій — не мої, а належать режисерові. Тому під час зйомок у нас із ним виникло багато суперечок. Моє бачення кліпу та режисерське не збігалося. Той пропонував зробити кліп таким, аби міг потрапити в ротацію каналів, я, як автор пісні, бачила його дещо не так. В результаті, кліп на пісню «Близько» канали крутять, але мої наступні відеороботи будуть більш концептуальними і орієнтуватися на комерційні кліпи я більше не буду.
Мій чоловік Сергій дуже хотів знятися разом зі мною в кліпі, але зйомки відбувалися вночі і він був вдома з дітьми. А от для обкладинки альбому ми знімалися разом. Він дуже добре виконав роль моделі, думаю, ніхто б краще за нього цього не зробив (сміється, — авт.).


– Чи плануєте концертний тур у підтримку альбому і чого чекати шанувальникам творчості Лесі Горової вже найближчим часом?

Звичайно, дуже б хотілося, але, враховуючи економічну кризу і недалекий початок виборчої кампанії, важко щось спрогнозувати. Та й для концерту в підтримку ліричного альбому потрібно вибрати спеціальний формат. Швидше, в програму концерту увійдуть і мої патріотичні пісні, і пісні для дітей, і лірика з «Близько».
Паралельно із записом цього альбому, записувались пісні, які до нього не увійшли. Я маю багато композицій, які тяжко включити в якийсь диск, бо вони не завжди підходять туди тематично. Це пісні філософські, релігійного змісту, різних напрямків, — їх близько десяти. Тому думаю зараз, як би їх об’єднати тематично в один альбом.

– Чим для Вас є Ваша творчість?


Я — людина творчого польоту, для мене завжди є важливо творити щось нове, творчо реалізовуватися. В своїх піснях — я дуже щира. Якось мене запитали: «Навіщо писати пісні про кохання, адже романтика себе вже давно віджила. Коли люди одружуються, потрібно просто підписувати шлюбні контракти». Мене дивує такий прагматизм людей. Моя творчість якраз доводить протилежне, це звучить в моїх піснях і особливо в новому альбомі. Для того, щоб в житті досягнути успіху, потрібно постійно працювати над собою, особливо над своєю душею. Не давати їй ніякої можливості лінуватися. Усвідомлюю це сама і хочу це донести до інших. Треба розчищати навколо себе простір, тоді тебе почують і дадуть те, чого ти хочеш.

ЛІПІНСЬКА НАТАЛЯ . Леся Горова: «Мої пісні — це книга, яка вчить мене жити»
// Нова Ера. - 2009. - 6 серп. - С. 9.

copyright by lesya horova. 2004-2014. all rights reserved.