ПРО МЕНЕ ТВОРЧІСТЬ
Головна : Біографія : Моя сім'я : Фото : Відео : Публікації : Контакт

 

Альбом "Я - ПАТРІОТ" - це мій протест

Надія КИР'ЯН

Леся Горова - молода київська композиторка, авторка і виконавиця своїх творів. Нещодавно у Будинку національної спілки композиторів України презентувала свій альбом "Я -патріот". Вона поділилася з нами своїми враженнями, творчими планами.

- Пані Лесю, що Вас надихає на створення пісень?

- Альбом названий на честь знакової пісні, яка отримала найбільшу популярність у часи Помаранчевої революції, хоча була написана задовго до цього. Митці мають властивість передбачати події на рівні підсвідомості. Мабуть, таке сталося і з цією піснею. Було певне незадоволення життям, настав час, коли терпінню прийшов кінець, захотілося щось жорстко сказати, діяти. Почалося з пісні "Не бійся", потім - "Тюрма", "Я - патріот"... Альбом - це протест проти того, що з нами відбувалося і програма змін.

 
 

Зі своїми піснями я прийшла у штаб Ющенка у лютому 2004 року, першим їх почув і посприяв мені Ігор Гринів. Виступала 4 липня на Співочому полі, потім їздила з концертами по всій Україні; величезний заряд енергії отримала на Майдані під час Помаранчевої революції. Враження незрівнянне! Я відчула себе частинкою народу, відчула, яка це велика сила.

Тоді написала пісню "Помаранчеві діти", веселу, рок-н-рольну, яку співала 26 грудня на Майдані. Тоді думала: зараз ми можемо тільки молити Бога, щоб усе добре скінчилося. Пісня додала мені сили і віри.

Як на мене, ці твори мають велику енергетичну силу - вони народжуються миттєво, в дорозі чи в будь-якому місці, в русі. Завжди ношу з собою ручку й папір.

На створення пісні "Українка" мене надихнула Юля Тимошенко. Вона - приклад, якою має бути сучасна жінка: поєднує в собі величезну силу, волю, розум, чарівність. Вважаю, що українська жінка - це унікальне явище: на барикадах стоїть, на роботу ходить, робить кар'єру, борщ варить, господарює.

- Ви самі і слова пишете?

- Я - професійний композитор, закінчила Львівську консерваторію, клас професора Скорика. Найчастіше у мене з'являється музика одночасно зі словами. Намагаюся, щоб у піснях була українська ментальність. Часто використовую в музиці національні елементи, які обробляю по-сучасному (форма, ритми, елементи аранжування), щоб було цікаво молоді. Коли в музиці є народні елементи, вона має глибокі корені й сильніше впливає на слухача, здатна зачепити національний ген. Люди різні - у одних ген працює, у інших - спить. Намагаюся писати так, щоб пробити серце.

Бували випадки, що після написання пісень у моєму житті відбувалися зміни на краще: знаходила вихід із скрутної ситуації. "Не бійся" - зробила мене сильнішою, "Я-патріот" - допомогла повністю осмислити це поняття, "Маленька пташка" - навчила переконувати, так співати, щоб мені вірили. Щоб допомогти зрозуміти іншим те, що зрозуміла я. Намагаюся добитися найвищої якості обробки творів: щоб аранжування, запис відповідали європейським стандартам.

- Хто Вам допоміг записати альбом?

- Коли робиш сьогодні якийсь проект, без підтримки не обійтися. Звернулася до багатьох людей, і немало відгукнулося. Очевидно, така музика нині на часі. Хочу подякувати генеральному партнеру Експрес-банку, інформаційним партнерам: Першому національному телеканалу і Українському національному радіо, радіо "Ера", "Свобода", "Нарт", агентству "Танграм" (Інтернет-підтримка), газетам "Україна молода", "Вечірні вісті", а також Юрію Товстогану - музичному продюсеру.

- У всіх на устах нині свіжа подія - "Євробачення-2005". Які Ваші враження?

- 50-й пісенний конкурс "Євробачення" в Україні пройшов дуже успішно. Після всіх тих подій, які ми нещодавно пережили, встигли підготуватися, достойно прибрати Палац спорту, Київ - і зробити свято для Європи. Крім головного дійства, було багато різних концертів. Я виступала на Майдані в програмі "Україна - серце Європи". Були акції на Трухановому острові, в інших місцях. Приїжджі могли придбати багато українських сувенірів, я мала стимул, щоб до свята видати альбом - його могли купити гості. Три пісні в ньому записала англійською мовою.

Сам конкурс виглядав дуже пристойно, по телебаченню 39 країн Європи його бачили, не було ніяких зривів. Фестиваль був повною перемогою України, його можна було б назвати "Конкурс імені Руслани". Вона минулого року задала тон усій Європі. Цьогорічний фестиваль був у стилі поп-етно-денсу. Численні номери побудовано на національній музиці, танцювальних ритмах. Багато барабанів, сильна енергетика. Це те, що минулого року запропонувала Руслана на прикладі гуцульського фольклору. Для мене було цікаво знайомитися з фольклором інших країн, відчути, чим, наприклад, Угорщина відрізняється від Болгарії, Сербія від Македонії. Такий стиль підтримали країни колишнього пострадянського простору.

До Руслани на "Євробаченні" було мало номерів у національному стилі, динамічних. Переважала лірична космополітична музика. Цей фестиваль був на голову вище. Між такими енергетичними номерами, які представили Молдова, Угорщина, навіть традиційні європейські космополітичні номери сприймалися нормально. Мені дуже сподобалася співачка з Мальти, з Ізраїлю, де робилася ставка не на шоу, а просто на чудовий голос. Дивно, що такі високорозвинуті держави як Великобританія, Франція, Німеччина, Іспанія опинилися "в хвості".

- Як оцінюєте виступ наших хлопців?

- "Ґринджоли" виступили достойно. Вважаю, що вони не потрапили в першу десятку тому, що було замало промо-турів, часу на підготовку, недостатня роботапродюсерів. Перемогла співачка з Греції - у неї було багато турів по Європі, її вже знали, в неї вкладено чимало грошей.

Я вважаю, що Україна мусила представити саме цю пісню, це - гімн Помаранчевої революції, квінтесенція всього, що з нами сталося. Ця пісня - образ нової України. Вона була хітом і в Європі. Мій знайомий Степан Пасічник, котрий живе у Великобританії, зробив чотири варіанти її перекладу на англійську мову.

Ніхто не може передбачити, як поведе себе Європа. Пройшов час, Європа забула те, чим ми живемо до цих пір. "Євробачення - це не просто фест, це представлення держави. Україна, вважаю, була представлена достойно. А зорі минулого року склалися прихильно для Руслани, цього року - для співачки з Греції...

Все-таки, на наступні фестивалі, вважаю, відбір не повинен бути через голосування глядачів, воно не завжди достовірне і об'єктивне. Має бути група професіоналів, які відбиратимуть із цікавих виконавців і гарно продумають головну ідею, на що спиратися: голос, шоу, спецефекти чи ще щось, відшукають разом щось таке, щоб вразило, здивувало пересичену Європу, яку важко чимось здивувати. А виконавець повинен глибоко це відчути, пережити, інакше ефекту не буде.

- Чи завжди радієте музиці, яка нас оточує?

- Я би хотіла, щоб з радіоприймачів України звучало більше українських пісень. У нас є дуже багато цікавих виконавців, груп, які не можуть дійти до слухачів, бо їх не транслюють, називають не-форматом. Через те далі продовжують в'янути вуха від російської попси. Нарешті дайте зелене світло українській музиці, виконавцям - і ви побачите, наскільки вона сильна, цікава. Хотіла б, щоб наша влада, виконавча і законодавча, посприяла, прийняла закони,. завдяки яким ми б могли більше чути з РМ-станцій своє, рідне, а не чуже.

- Що побажаєте нашим читачам?

- Хочу побажати бойового духу, гарного настрою, натхнення на добрі справи, бажання і вміння себе реалізувати. І все це обов'язково здійсниться, якщо послухаєте мій диск "Я - патріот"!

КИР'ЯН НАДІЯ. Альбом "Я - патріот" - це мій протест
// За нашу Україну. - 2005. - 27 трав. - С. 8
.

copyright by lesya horova. 2004-2014. all rights reserved.